Program Domowych Detektywów jest rekomendowanym programem profilaktycznym przeznaczonym dla uczniów w wieku 10-11 lat i ich rodziców. Głównym celem programu jest opóźnianie inicjacji alkoholowej oraz zmniejszanie spożycia alkoholu wśród tych dzieci, które już próbują pić.
W Szkole Podstawowej w Dłużcu program realizowany był pod kierunkiem wychowawczyni klas IV – V – Pani Aliny Sternickiej. W programie łącznie wzięło udział 13 uczniów, tj; 100%. W czasie jego realizacji uczniowie wraz z rodzicami korzystali z czterech zeszytów przeznaczonych do wspólnej pracy w domach, w ramach tzw. Domowych Drużyn. Program był realizowany od września do grudnia.
Przed przystąpieniem do pierwszej lekcji, wychowawczyni klasy IV-V przeprowadziła spotkanie informacyjne dla rodziców. Jego celem było przekazanie opiekunom podstawowych założeń, celów programu oraz zachęcenie ich do aktywnego udziału. Rodzice po zapoznaniu się z przedstawionymi im materiałami informacyjnymi (ulotka i list do rodziców) wyrazili zgodę na realizację programu.
Na pierwszej lekcji organizacyjnej uczniowie zostali zapoznani z zasadami tworzenia Domowych Drużyn i sposobem pracy z kolejnymi zeszytami. Uczniowie wybrali spośród siebie liderów grup. Wychowawczyni klas zorganizowała miejsce do gromadzenia tygodniowych kart wyników pracy i przygotowała tablicę Jasia i Małgosi, systematycznie przygotowywała liderów do pracy w zespołach.
Każda kolejna godzina wychowawcza polegała na omówieniu rezultatów pracy uczniów z rodzicami oraz komiksu z poprzedniego tygodnia. Następnie liderzy grupy przedstawiali kolejny zeszyt. Wychowawczyni pomagała w objaśniał zadań dla Domowych Detektywów. Na lekcjach wykonywane były również ćwiczenia Tu i Teraz.
Po zakończeniu pracy z czterema zeszytami, grupy przystąpiły do przygotowań Wieczoru Jasia i Małgosi. Na godzinach wychowawczych wybrano tematy prac, których wyniki miały zostać przedstawione na Wieczorze Jasia i Małgosi – popołudniowym spotkaniu dzieci i ich rodziców. Uczniowie z pomocą wychowawczyni pracowali nad prezentacjami, przygotowując na lekcjach swoje plakaty i wystąpienia. Wykonano również zaproszenia dla rodziców i kierownika GOPS w Pieckach, zorganizowano poczęstunek.
Wieczór Jasia i Małgosi odbył się 17 stycznia 2019 roku. Spotkanie uczniów, rodziców, wychowawczyni klasy IV-V, Pani dyrektor Anny Zdanowskiej oraz Pani Katarzyny przedstawicielki GOPSu w Pieckach zakończyło cykl zajęć składających się na Program Domowych Detektywów. Wszystkich uczestników spotkania serdecznie i ciepło powitał uczeń klasy V Dominik, który zaprosił zebranych do wspólnej zabawy i poczęstunku. Następnie rodzice wspólnie z dziećmi rozwiązali rebus o treści profilaktycznej, co było wstępem do dalszej pracy i zabawy podczas wieczoru. Liderzy wraz ze swoimi grupami zaprezentowali swoje prace:
- Alkohol, a mózg;
- Wpływ alkoholu na organizm;
- Alkohol, a wypadki drogowe;
Następnie odbyły się zabawy, które wyzwoliły w uczestnikach wiele radosci i można je wykorzystać podczas spotkań rodzinnych.
Na zakończenie wszyscy uczniowie za pracę i zaangażowanie otrzymali dyplomy. Została przekazana kapsuła czasu Jasia i Małgosi.
Program Domowych Detektywów został pozytywnie przyjęty przez uczniów i rodziców. Wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem wykonywali powierzone im zadania. Program poza realizacją podstawowych celów, sprzyjał również prowadzeniu rozmów profilaktycznych pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz stał się okazją do dobrej zabawy.
Alina Sternicka