Gmina wiejska Piecki położona jest w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, w granicach powiatu mrągowskiego. Gmina graniczy z sześcioma gminami: Mrągowo, Sorkwity, Ruciane-Nida, Mikołajki, Świętajno, Dźwierzuty (wszystkie znajdują się w granicach województwa warmińsko-mazurskiego). Największym atutem Gminy jest jej położenie na obszarze Mazur, uznawanych za jedno z najpiękniejszych miejsce w Polsce. Gminę Piecki wyróżniają wyjątkowe walory krajobrazowe, na które składają się przede wszystkim przepiękne jeziora i nieskażone lasy. Elementy te mają wpływ na charakter gminy - turystyczny i rolniczy.
Piecki – ośrodek administracyjno – handlowy Gminy – jest zadbaną miejscowością. Tu swoją siedzibę mają władze samorządowe gminy. Okoliczna przyroda czyni miejscowość urokliwą i wyjątkową. To miejsce pełne zieleni i interesujących zakątków, gdzie tradycja i historia współgra z nowoczesnością, a przyroda naturalnie wtapia się w krajobraz okolicy. Oprócz rzeki Krutyni oraz położonych w granicach gminy jezior, zasobem gminy są lasy zajmujące ok. 50% powierzchni gminy. O jakości środowiska przyrodniczego świadczy powszechność na terenie gminy form ochrony przyrody, w tym Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz licznych rezerwatów przyrody. Dostępność atrakcji przyrodniczych stanowić może podstawę do rozbudowy i promocji infrastruktury turystycznej, przy czym należy mieć na uwadze konieczność ograniczenia inwestycji przemysłowych mogących negatywnie oddziaływać na środowisko przyrodnicze.
Dane statystyczne (stan na dzień 31.12.2017 r.):
Powierzchnia ogólna w km2 - 314 (31 448 ha)
Ludność ogółem - 7 745 osoby
Ludność na 1 km2 - 24 osoby
Dostępność komunikacyjna
Przez Gminę przebiegają istotne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 59 (łącząca Giżycko z Rozogami) i 58 (łączy Olsztynek ze Szczuczynem). Korzystne połączenie zapewniają także drogi wojewódzkie: nr 610 (łączy drogi krajowe znajdujące się na terenie Gminy - DK59 w Pieckach z DK58 w Ruciane - Nidzie), nr 609 (droga rozpoczyna się w Mikołajkach, gdzie odchodzi od drogi krajowej nr 16 i dociera do miejscowości Ukta, gdzie łączy się z drogą wojewódzką nr 610) i nr 601 (łączy Babięta z miejscowością Nawiady i stanowi skrót na trasie Szczytno – Mrągowo).
Istotnym elementem jest bliskie sąsiedztwo Mrągowa oddalonego o ok. 15 km, stanowiącego siedzibę powiatu mrągowskiego oraz stosunkowo nieduża odległość do dużej aglomeracji miejskiej: Olsztyna (ok. 65 km) będącego ośrodkiem wojewódzkim – ponadregionalnym głównie w obszarach: wojewódzkiej administracji samorządowej
i rządowej oraz wysokospecjalistycznych usług publicznych (kliniki, uczelnie wyższe, usługi kultury).
Potencjał ludzki, edukacja
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie to 260 osób (2017 r.). Wykształcenie bezrobotnych to najczęściej: gimnazjalne i niższe (ok. 36%), 26% - zasadnicze zawodowe, 8% - średnie ogólnokształcące, 23% - średnie zawodowe, 8 % - wyższe. Przeciętne wynagrodzenie brutto (w powiecie):
3 193,85 zł (2016 r.), jest ono niższe niż średnia dla województwa i kraju.
Gospodarka
Sektory gospodarki z największym potencjałem:
- branża turystyczna
- branża drzewna (m.in. meblarska)
- branża spożywcza
Prywatna działalność gospodarcza prowadzona na terenie Gminy Piecki koncentruje się głównie na: handlu hurtowym i detalicznym (około 22% wszystkich podmiotów gospodarczych), rolnictwie (około 16%), działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (około 14%) budownictwie (około 11%) oraz na transporcie i gospodarce magazynowej (około 10%).
Możliwości inwestycyjne
Na terenie Gminy Piecki znajduje się teren objęty Warmińsko-Mazurską Strefą Ekonomiczną. Obszar o powierzchni 1,7 ha znajduje się w Pieckach i obejmuje działki 844/15, 844/16. Współrzędne geograficzne terenu udostępnionego dla potencjalnych inwestorów: 53o46'N, 21o19'E. Obszar ten objęty będzie planem zagospodarowania przestrzennego, który jest obecnie w trakcie opracowania.
Dojazd do wspomnianego obszaru jest możliwy z drogi gruntowej (5m szerokości) łączącej się z drogą powiatową nr 1765N Borowe-Piecki, która łączy się z drogą krajową nr 59. Niewątpliwym atutem obszaru strefy jest właśnie bliskość z drogą krajową położoną ok. 500 m. Obszar jest uzbrojony: przyłącza wodociągowe, sieci kanalizacyjnej.
Mocne strony/atuty powyższejlokalizacji:
- Bliskość drogi krajowej,
- Uzbrojenie,
- Położenie na obrzeżach największej miejscowości gminnej,
- Bliska współpraca z gminą, zaangażowanie urzędników.
Zaufali nam
- Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski – firma będzie prowadziła działalność gospodarczą na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. ul. Zwycięstwa 36E Piecki
- Spółka Jawna „ŻWIREK”Katarzyna i Adam Skwiot, Brejdyny 68
- Spółdzielnia Handlowa, ul. Wolności 4 Piecki
- Kazimierz Ejzemberg EKO TRANS ul. Zwycięstwa 36 f Piecki
- Jan Kisielewski PHU MILAN, ul. Zwycięstwa 60, Piecki
- Marek Grabowski GRAB SP. z o.o. ul. Tartaczna 5, Piecki
- Comfort Collection Sp. z o.o ul. Zwycięstwa 32, Piecki
- Krzysztof Hanuszewski ul. Przemysłowa 7A, Piecki
Instytucje okołobiznesowe
Cech Rzemiosł Różnych Związek Pracodawców w Mrągowie
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej Mrągowo
Instytucje współpracujące z inwestorem:
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. ul. Bagatela 12, 00-585 Warszawa
Fax: +48 22 334 98 89,invest@paih.gov.pl https://www.paih.gov.pl/pl
- Regionalne Centrum Obsługi Inwestora
http://www.rcoi.pl/
- Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
http://www.wmsse.com.pl/ TEL.: +48 89 535 02 41 E-MAIL: WMSSE@WMSSE.COM.PL
- Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Plac Gen. Józefa Bema 3 10-516 Olsztyn
tel.: 89 521 12 50 - sekretariat fax: 89 521 12 60 - sekretariat e-mail: wmarr@wmarr.olsztyn.pl