23 i 24 listopada w Pieckach, Mrągowie, Giżycku oraz Myszyńcu odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Eryka i innych Pacjentów. Rodzina i przyjaciele Eryka liczą na zaangażowanie lokalnej społeczności.
„Nasz Synek – Eryk, potrzebuje pomocy! Proszę nie bądź obojętny i zarejestruj się jako potencjalny Dawca Szpiku. Dla Eryka i Innych potrzebujących to jedyna szansa na wyzdrowienie!” – mówią rodzice 5 – miesięcznego Eryka, Żaneta oraz Łukasz. Eryk jest naszym ukochanym synkiem. Cała nasza trójka mieszka w Macharach, rodzinnej miejscowości Łukasza, Taty Eryka. We wrześniu tego roku dowiedzieliśmy się, że Eryk cierpi na Zespół Wiskotta – Aldricha, bardzo rzadki zespół niedoboru odporności. Obecnie kilka razy w tygodniu ma przetaczane płytki krwi, przyjmuje antybiotyki, ponieważ jego organizm nie jest w stanie sam walczyć z infekcjami. Jedyną szansą na pełne wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego. Rejestracja jest bezpłatna, bezbolesna i trwa zaledwie 10 minut. Dla Ciebie to tylko kilka minut, a Eryk i Inni potrzebujący mogą dostać szansę na nowe życie!
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie w następujących lokalizacjach: 23 listopada 2019 • Kaufland w Mrągowie – 10:00 – 18:00, Wolności 4c, Mrągowo • Galeria na Górce w Mrągowie – 10:00 – 18:00, Brzozowa 16, Mrągowo • Galeria Batory w Giżycku – 10:00 – 18:00, Warszawska 2, Giżycko
24 listopada 2019 • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Pegaz w Pieckach – Festyn dla Eryka, 10:00 – 18:00, ul. Zwycięstwa 6, Piecki • Kaufland w Mrągowie – 10:00 – 18:00, Wolności 4c, Mrągowo • Galeria na Górce w Mrągowie – 10:00 – 18:00, Brzozowa 16, Mrągowo • Galeria Batory w Giżycku – 10:00 – 18:00, Warszawska 2, Giżycko • Kawiarenka Parafialna w Myszyńcu – 7:00 – 14:00, Plac Rynarzewskiego 16, Myszyniec
Kontakt: Hubert Sulima – Fundacja DKMS, e-mail:
tel.:+48 22 882 95 59
Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Jak wygląda pobranie szpiku? 1) Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków) Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia. 2) Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków) Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija. Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 592 735 (wrzesień 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 7000 (wrzesień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
„Eryk i Inni Potrzebują Twojej pomocy” – rejestracja potencjalnych dawców
Archiwum