Zachmurzenie małe

26°C

Piecki

Zachmurzenie małe

Wilgotność: 46%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 20 Wrz 2018

    Zachmurzenie małe 26°C 13°C

  • 21 Wrz 2018

    Zachmurzenie małe 25°C 16°C

Czy podoba Ci się nowa strona?

Tak - 66.7%
Nie - 27.8%
Nie mam zdania - 5.6%

Głosów ogółem: 18
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: wrzesień 30, 2014
151275
TodayToday569
YesterdayYesterday815
This_WeekThis_Week3097
This_MonthThis_Month13595
All_DaysAll_Days151275

GOPS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach jest jedynym ośrodkiem pomocy społecznej w Polsce wyróżnionym spośród 400 podmiotów, które przystąpiły do konkursu ogłoszonego przez Rzecznika Praw Dziecka na zorganizowanie lokalnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które odbyły się 20 listopada 2017 r.
Wyróżnienie otrzymało 30 różnych szkół, przedszkoli i instytucji, wśród nich jest także GOPS w Pieckach.
Przypominam, że w ramach obchodów tego święta, 20 listopada 2017 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Karola Wojtyły w Pieckach, Szkołą Podstawową w Dłużcu, Szkołą Podstawową w Nawiadach, Samorządowym Przedszkolem "Słoneczny Zakątek " w Pieckach oraz Komendą Powiatową Policji w Mrągowie przeprowadził akcję profilaktyczną pod hasłem " Jestem odważny - Stop przemocy". Akcję objęła patronatem Wójt Gminy Piecki Pani Agnieszka Kurczewska. W tym dniu ulicami Piecek przemaszerowały dzieci i dorośli niosąc kolorowe baloniki i hasła o prawach dziecka. Przed Urzędem Gminy w Pieckach, w obecności pracowników zostały odczytane wierszem Prawa Dziecka i dzieci zaśpiewały piosenkę o tej tematyce. W trakcie marszu towarzyszyła nam muzyka, a dzieci wręczały przechodniom papierowe buźki z wypisanymi ich prawami. Na zakończenie dzieci otrzymały od organizatorów kolorowe wiatraczki, lizaki i znaczki.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę kampanię i przyłączyli się do niej.

Teresa Nowacka - Kierownik GOPS w Pieckach

Więcej na stornie RPD - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2017 – konkurs dla szkół rozstrzygnięty.
Link: https://brpd.gov.pl/aktualnosci/ogolnopolski-dzien-praw-dziecka-2017-konkurs-dla-szkol-rozstrzygniety

Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 4 Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 5

Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 6 Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 27

Wyróżnienie dla gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach

Fot. GOPS w Pieckach

W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka uchwalonym na wniosek Rzecznika Praw Dziecka dnia 7. listopada 2014 r. przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, przypadający na 20. listopada 2017 r., Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Karola Wojtyły w Pieckach, Szkołą Podstawową w Dłużcu, Szkołą Podstawową w Nawiadach, Samorządowym Przedszkolem " Słoneczny Zakątek " w Pieckach oraz Komendą Powiatową Policji w Mrągowie przeprowadził akcję profilaktyczną pod hasłem "Jestem odważny - Stop przemocy".
Akcję objęła patronatem Wójt Gminy Piecki Pani Agnieszka Kurczewska.
W ramach akcji w Pieckach odbył się przemarsz dzieci i dorosłych od Samorządowego Przedszkola " Słoneczny Zakątek", Os. Lawendowe do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Zwycięstwa. Przy Urzędzie Gminy w Pieckach w obecności Zastępcy Wójt Gminy Piecki Pani Bożeny Wołkowicz zostały odczytane wierszem Prawa Dziecka i zaśpiewana piosenka o tej samej tematyce. W trakcie marszu towarzyszyła nam muzyka, a dzieci wręczały przechodniom papierowe buźki z wypisanymi ich prawami. Na zakończenie dzieci otrzymały od organizatorów kolorowe wiatraczki, lizaki i znaczki.

Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 3 Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 6

Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 16 Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 23

Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 26 Ogolnopolski Dzien Praw Dziecka 33

Fot. GOPS w Pieckach

W dniu 21.09.2016r. uczennic Zespołu Szkół w Pieckach działające w Punkcie Wolontariatu „Pomocna Dłoń” przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, wzięły udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, których głównym organizatorem był Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.
Na zaproszenie pracowników naukowo -dydaktycznych Wydziału Praw i Administracji UWM, Kierownik GOPS i Dyrektor ZS w Pieckach zorganizowali wyjazd grupy wolontariuszy do Olsztyna, aby aktywnie uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych w UWM, w ramach projektu ,, Moje prawa ważna sprawa”. Udział młodzieży miał na celu propagowanie pozytywnych, prospołecznych postaw, angażowania się w różne kampanie społeczne. We wrześniu 2015 r. wolontariuszki z Piecek wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka, na opracowanie gry planszowej o prawach dziecka. Za swoją pracę otrzymały od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka indywidualne nagrody i wyróżnienia. Teraz swoim przykładem zachęcają rówieśników do angażowania się w akacje społeczne i bycia odważnym. Zachęcają do tego aby być odważnym w życiu, ostrzegać kolegów i koleżanki przed niebezpiecznymi zachowaniami zapobiegając w ten sposób nieszczęśliwym wypadkom. W okresie wakacji GOPS w Pieckach propagował akcję społeczną Rzecznika Praw Dziecka pod hasłem ,, Odwaga ratuje życie”. Wolontariusze roznosili plakaty i zachęcali swoich rówieśników do zainteresowania się tym hasłem i przyłączenia się do działania. Przypominamy, że do końca września do GOPS w Pieckach można przesyłać formularze ze zgłoszeniami ( na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) dotyczącymi wyłonienia ,, Wakacyjnego Bohatera” tj. osoby, która swoim zachowaniem ostrzegła, uchroniła innych przez niebezpieczeństwem.
Udział w spotkaniu zorganizowanym w Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim, w dniu 21 września b.r. pod hasłem ,, Moje prawa ważna sprawa”, był kolejną okazją, aby młodzież wykazała się odwagą i pokonując tremę, wystąpiła przed uczestnikami tej konferencji. W koszulkach z napisem ,,Pomocna Dłoń” wolontariuszki pomagały przeprowadzać konkurs o prawach dziecka, opowiedziały skąd wziął się pomysł na opracowaną gry ,, W drodze do szczęścia” , oraz uczyły dzieci zasad tej gry.
Celem projektu było upowszechnianie informacji dotyczących praw i obowiązków dziecka. Uczestnicy spotkania wspólnie odpowiadali na pytania: Kim jest dziecko i czym różni się od osoby dorosłej, jakie są prawa ale i obowiązki dziecka, jakie instytucje w państwie służą ochronie praw dziecka. Uświadomienie najmłodszym, że powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo zaś powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Zajęcia prowadzone były w formie wykładu z prezentacja połączonego z konkursem wiedzy na realizowany temat.
Bardzo dziękujemy organizatorkom tego przedsięwzięcia, Pani dr Monice Giżyńskiej i Pani dr Dobrochnie Ossowskiej- Salamonowicz, pracownikom naukowo -dydaktycznym Katedry Prawa Konstytucyjnego, Wydziału Prawa i Administracji UWM, za zaproszenie do udziału w tej konferencji.

Kierownik GOPS w Pieckach

Moje prawa wazna sprawa 1 Moje prawa wazna sprawa 2

Moje prawa wazna sprawa 3 Moje prawa wazna sprawa 4

Fot. GOPS w Pieckach

W dniu 9 września cały świat obchodzi Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Wybrana data - 09.09 symbolizuje liczbę miesięcy przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione przez matkę od wszelkiego rodzaju zagrożeń. Akcja poświęcona jest problemom związanym ze skutkami picia alkoholu w czasie ciąży oraz zwrócenie uwagi na problem spożywania alkoholu przez społeczeństwo. Alkoholowy zespół płodowy to fizyczne oraz umysłowe zaburzenia, które mogą objawiać się w postaci nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, opóźnienia w rozwoju czy problemów z nauką. Są to skutki oddziaływania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach przyłączył się do inicjatywy obchodów Światowego Dnia Alkoholowego Zespołu Płodowego,. Należy przy tym nadmienić, iż było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w naszym województwie. W dniu 9 września GOPS rozpoczął kampanię promującą Światowy Dzień FAS poprzez rozwieszanie plakatów informacyjnych. W tym dniu również pracownicy GOPS- u, oraz wszystkie osoby związane z akcją pracowały w charakterystycznych, żółtych koszulkach z wymownym hasłem - „Woda - TAK, Alkohol - NIE”.
Aprobatę dla tej akcji i duże wsparcie, okazałam Pani Wójt Gminy Piecki Agnieszka Kurczewska, która zawsze popiera wszelkie działania profilaktyczne i prorodzinne.
Na zaproszenie GOPS w Pieckach, do akcji chętnie przyłączyli się pracownicy : Urzędu Gminy w Pieckach, Środowiskowego Domu Samopomocy, SANEPID - u, Apteki Słoneczna Mgr Olga Zieleniewicz, Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w Pieckach, pielęgniarkom środowiskowym, Dyrekcja i pracownikom Szkoły Podstawowej w Nawiadach, świetlicy ,, Mrowisko”, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "Techmet” Monika Mankiewicz ", wychowawcy i opiekunowie placówek wsparcia dziennego (w tym świetlica wiejska w Lipowie, Brejdynach i Macharach). Swoje zainteresowanie i poparcie okazywali również klienci GOPS, którzy w tym dniu przychodzili do urzędu, a także mieszkańcy gminy Piecki, którym pracownicy przekazywali ulotki.
Po południu, na ulicach Piecek pojawili się również wolontariusze, którzy propagowali akcję rozdając napotkanym osobom ulotki informujące o problemie Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS.
Kampania STOP FAS zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach miała na celu uświadomienie społeczeństwa nt. zagrożeń jakie mogą wystąpić wskutek spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, prowadzące do zmniejszenie liczy dzieci narażonych na kontakt z alkoholem w łonie matki. Zachęcano, aby reagować i nie pozostawać biernym wobec problemu który istnieje w naszym społeczeństwie.
Wszystkim, którzy w tym roku podjęli z nami współpracę i aktywnie popierali kampanię ,,STOP Fas” dziękujemy.

Kierownik i pracownicy
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach

FAS 1

FAS 4 FAS 8

FAS 11 FAS 13

FAS 14 FAS 16

Fot. GOPS w Pieckach

27 sierpnia w stanicy harcerskiej w Bobrówku odbył się Piknik pod hasłem "Pożegnanie lata na harcerską nutę". Podsumowano też Wakacyjną Akcję Profilaktyczną PAW, która w GOPS w Pieckach prowadzona była od miesiąca czerwca. Impreza została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Więcej informacji oraz zdjęć:
http://piecki.wm.pl/379409,Rzecznik-Praw-Dziecka-ponownie-odwiedzil-gmine-Piecki.html#axzz4IieAF2gS
http://brpd.gov.pl/aktualnosci/pozegnanie-lata-w-bobrowku

Bobrowko ZHP 3

Bobrowko ZHP 15 Bobrowko ZHP 11

Fot. GOPS Piecki

W dniu 30 czerwca Gminę Piecki odwiedził z roboczą wizytą Pan Minister Marek Michalak Rzecznikiem Praw Dziecka (wybrany przez Sejm RP w lipcu 2008 r.), pełniący również funkcję Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, a w latach 2011–2012 przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC z siedzibą w Strasburgu. W Urzędzie Gminy spotkał się z Panią Wójt Agnieszką Kurczewską oraz z pracownikami Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach. Podczas spotkania poruszono wiele wątków, rozmawiano min. na temat realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także realizacji programu Rodzina 500+ i problemów związanych ze zjawiskiem niealimentacji. Pracownicy GOPS-u w Pieckach omówili również zadania i funkcjonowanie asystentów rodziny oraz placówek wsparcia dziennego. Pan Minister Marek Michalak Rzecznik ocenił spotkanie jako bardzo merytoryczne, zachęcił jednocześnie do stałej wymiany doświadczeń z Biurem Rzecznika Praw Dziecka.
Szczególnym punktem spotkania było wręczenie Pani Teresie Nowackiej, kierownikowi GOPS, Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Odznaczenie RPD zostało ustanowione Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lutego 2013 roku, ustalającym jej wzór, zasady i tryb nadania oraz noszenia. Jest to zaszczyt
i wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Wręczając medal Pan Minister podkreślił szczególne zaangażowanie laureatki w ochronę praw dziecka, jej determinację
i skuteczność w podejmowanych działaniach. Pani Teresa Nowacka zaangażowana jest również w wiele społecznych działań o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i zagranicznym, dzieląc się ,,dobrymi praktykami” i propagując prawa dziecka na wielu lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych spotkaniach. W latach 2003-2006 była członkiem Rady Organizacji Pozarządowych przy Rzeczniku Praw Dziecka, a obecnie działa w Radzie ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Odznaczenie przyznane Pani Teresie Nowackiej jest pierwszym tego typu odznaczeniem przyznanym w województwa warmińsko – mazurskiego.


W godzinach popołudniowych Pan Rzecznik odwiedził placówkę wsparcia dziennego prowadzona przez GOPS w Nawiadach, czyli świetlica ,,Mrowisko” w Nawiadach (budynek Szkoły Podstawowej). Spotkał się z dziećmi i wolontariuszami z Nawiad, Piecek, Głógna, Lipowa i Machar, uczęszczającymi na zajęcia organizowane w świetlicach w okresie wakacji. Spotkanie przygotowali wychowawczy świetlicy. W spotkaniu uczestniczyły wolontariuszki z Punktu wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”, które brały udział w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na grę planszową dotyczącą praw dziecka p.n.
,,W drodze do szczęścia”. Spotkanie było okazją do porozmawiania o prawach dziecka, bezpieczeństwie podczas wakacji i wspólnego śpiewania piosenek z harcerską nutką.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawa człowieka, zaczynają się od praw dziecka. Są to podstawowe prawa wynikające z naszego człowieczeństwa: prawo do życia, miłości, tożsamości, wychowywania się w rodzinie, wyrażania własnych poglądów, ochrony przez przemocą i własnego rozwoju. Pan Rzecznik przeczytał fragment książki „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka.
Świetlice środowiskowe to w wielu przypadkach drugi dom dla dzieci, bywa czasami, że nawet pierwszy. Gdyby nie placówki wsparcia dziennego, wiele dzieci trafiłoby do pieczy zastępczej, dlatego ich misja jest tak ważna – mówił Rzecznik.
Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe upominki (czapki, notesy, apteczki i inne gadżety) propagujące prawa dziecka. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia i wpisu do kroniki.
Pan Rzecznik zachęcał do przyłączenia się, do rozpoczynającej się wakacyjnej kampanii społecznej RPD pod hasłem ,,Odwaga ratuje życie”, która ma przypominać, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz własne. Wychowawcy świetlic i pracownicy GOPS w Pieckach przyjęli to zaproszenie i wspólnie z wolontariuszami będą organizować lokalne, wakacyjne akcje propagujące tą kampanię społeczną. Kończąc wizytę Pan Minister Marek Michalak, któremu towarzyszyła Pani Izabela Fortuniak Dyrektor Działu Komunikacji Społecznej oraz Pan Piotr Molęcki z BRPD, podziękował za merytoryczne przygotowanie tej wizyty.

Zobacz linki:
http://mragowo24.info/news/4153-teresa-nowacka-z-tytulem-obroncy-godnosci-dzieci
http://brpd.gov.pl/aktualnosci/wizyta-rpd-mragowo-piecki-nawiady
http://piecki.wm.pl/367770,Teresa-Nowacka-kierownik-GOPS-u-w-Pieckach-doceniona-przez-Rzecznika-Praw-Dziecka.html?preview=5592993a77189931f090#axzz4DQG38IRx 

Rozpoczęły się konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych gminy Piecki na lata 2016-2022
Konsultacje przeprowadzone będą w dniach 12.04.2016 r. – 26.04.2016 r. w formie zgłaszania uwag i propozycji w sprawie Strategii, poprzez wypełnienie formularza.

Szczegółowe informacje w linku poniżej

Konsultacje w sprawie przyjęcia gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych gminy Piecki na lata 2016-2022

Kampania Profilaktyczna z Mikołajem
pod hasłem ,,Postaw na Rodzinę - Rodzina Drogowskazem Życia”

Od wtorku do soboty w świetlicy wiejskiej w Macharach, Lipowie i Głognie , w świetlicy opiekuńczo –wychowawczej wsparcia dziennego ,, Mrowisko” w Nawiadach oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pieckach trwać będzie akcja profilaktyczna pod hasłem ,, Rodzina Drogowskazem Życia – Postaw na Rodzinę”. Animatorzy zajęć, będą zachęcać rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu wolnego a wolontariusze będą rozdawać ulotki ,, Dlaczego warto być kochającą się rodziną”. W rytmie świątecznej muzyki, w namiocie profilaktycznym, Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami będzie częstował słodyczami i zapraszał do wspólnej zabawy.
Z materiałów informacyjno – edukacyjnych dowiemy się o pięciu podstawowych zasadach ułatwiających bycie kochającą się rodziną i chroniących przez uzależnieniami.
ROZMOWA – mimo zabiegania warto chociaż spytać, jak minął dzień w pracy czy w szkole. Sprzyja to budowaniu więzi, zaufania i przywiązania. Łatwiej w ten sposób dostrzec narastający problem i szybciej go rozwiązać.
ZAINTERESOWANIA – nie tylko uatrakcyjniają czas, ale są też doskonałym tematem do rozmów. Hobby można uprawiać wspólnie ( rodzinnie) albo osobno.
ROZŁADOWANIE STRESU- trudno dziś żyć bez stresu. Wart jednak nauczyć się rozładowywać stres. Uprawiajmy sport, zapiszmy się na wspólne warsztaty. Nie kumulujmy negatywnych emocji.
DOBRY PRZYKŁAD DLA DZIECI –pierwszym autorytetem i wzorem do naśladowania w życiu dziecka są rodzice. To od rodziców dziecko uczy się hierarchii wartości. Nie nauczysz dziecka szacunku do starszych, jeśli sam nie będziesz okazywać szacunku dla swoich rodziców, nie wymagaj od dziecka aby nie sięgało po alkohol, jeśli na imprezie sam upijasz się w jego obecności.
WSPARCIE- pomagajmy sobie w trudnych chwilach, rozmawiajmy o problemach. Świętujmy razem drobne sukcesy, dobrą ocenę w szkole, pochwałę w pracy. Jest wiele powodów aby powiedzieć sobie coś miłego.
Akcja prowadzona jest z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach, w ramach projektu ,, Lokalny system wsparcia rodzin zagrożonych wykluczeniem”, oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zapraszamy we wtorek o godz. 15 00 do świetlicy w Nowych Macharach , we wtorek o godz. 16 00 do Głogna, w środę o godz. 14 30 przed Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, w sobotę o godz. 12 00 do świetlicy w Lipowie.
ZAPAMIĘTAJ
Rodzina Drogowskazem Życia – Postaw na Rodzinę

 

Zyczenia Dyrektor Goldap

Zyczenia Gmina

Zyczenia WMUW

Zyczenia Iskierka

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach serdecznie dziękują za życzenia z okazji dnia pracownika socjalnego który świętowaliśmy w dniu 21 listopada 2015 r.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy !!!!!

 

VIDEO RELACJE